PARADE COLLEGE
ABOUT
HALL OF FAME

HALL OF FAME (EST. 2010)

In 2010, the Old Paradians' Association committee, in its wisdom, saw fit to found an Old Paradians Hall of Fame. The committee’s rationale was that a Hall of Fame would help perpetuate the memory of the people who brought honour to Parade College and who by their contributions to society serve as authentic role models for present and future generations of the Parade community.

To assist with the process of induction, members of the committee sought the counsel of Parade College’s 1944 Head Prefect the late Bill Dunne, who, since commencing his schooling at Parade College East Melbourne just a few short months before the outbreak of the Second World War, has committed his boundless energies to the cause of Parade College and the Old Paradians' Association for more than 70 years.

Inductees to the Hall are as follows:

Tenete Award recipients
In 1974, to mark the 60th anniversary of its existence and renew its pledge to serve Parade College and its students, the Old Paradians Association saw fit to institute an award for outstanding service in the interests of the College. Accordingly, the Tenete Award, representing the highest honour that the Association could bestow on individuals, came into being.

Tenete Award recipients, some named posthumously, are as follows;

Anthony Rene Stella
David Keith Barker
Dr Denis J. Moore cfc
Francis Patrick Mount
James Augustine Gorman
James Hyland Kennedy
John Florens Collopy
Judge James Galvin Gorman
Leo Joseph Kelly
Lewis Vincent Derrico
Louis Arthur
Percy Arthur Matthews
Rev. Brother TB Garvey, MBE
Rev. Brother WA Moloney
Robert Philip Shingler
The Most Reverend AF Fox, DD
William John Dunne

Prominent Old Paradians

General John Stuart Baker, AC, DSM
Final year: 1953
Achievements:
Australian army general; Chief of the Australian Defence Force 1995-'98; and Director of the Defence Intelligence Organisation 1990-'92

Dr. Kevin A. Barham, M.B., F.R.A.N.Z.C.O.G
Final year: 1950
Achievements:
Senior Obstetrician & Gynacologist, Mercy Hospital for Women (ret.)

Peter Bedford
Final year: 1964
Achievements:
South Melbourne and Carlton footballer; Brownlow Medallist (1970); Victorian cricketer

Professor Barry Blake, MA, PhD, FAHA
Final year: 1954
Achievements:
Fellow of the Australian Academy of Humanities

John Borrack
Final year: 1950
Achievements:
Fellowship Diploma Fine Arts (RMIT), noted Australian artist

Hugh Brophy, BA, BEc, MS
Final year: 1954
Achievements:
Fellow Australian Computer Soc.

Professor Desmond Cahill OAM
Final year: 1961
Achievements:
Professor of Intercultural Studies, School of Global Studies, Social Science & Planning, RMIT

Sir Bernard James Callinan CBE, DSO, MC
Final year: 1927
Achievements:
Commanding Officer, 20th Australian Infantry Battalion, the Pacific

Tony Canavan
Final year: 1980
Achievements:
Coordinator-General, Nation Building and Jobs Plan Department of Premier and Cabinet, and Director, Partnerships Victoria Department of Treasury and Finance

John Carr
Final year: 1946
Achievements:
Stawell Gift winner (1957)

Major-General John Austin Chapman CB, DSO
Final year: 1912
Achievements:
Quarter Master General, Australian Military Forces

Vice-Admiral Sir John A. Collins KBE, CB
Final year: 1912
Achievements:
Captain, HMAS Sydney; Commodore, HMA China Fleet

Professor David J Connor, DAgr Sc, PhD, FAIAST
Final year: 1956
Achievements:
International researcher

Associate Professor Peter Connor, BA Melb (Hons) MA Cantab.
Final year: 1954
Achievements:
World authority on aspects of classical poetry and sculpture

Trent William Cotchin
Final year: 2007
Achievements:
Richmond Football Club captain (2013- ); Brownlow Medallist (2012)

Professor Robert Brian Crotty
Final year: 1954
Achievements:
Professor of Religion and Education, University of South Australia (retired)

Adam Craig Dale
Final year: 1986
Achievements:
Australian Test and ODI cricketer (1997-2000)

Walter De Backer (Gotye)
Final year: 1998
Achievements:
Australian recording artist, three-time Grammy Award winner (2013)

Lt Col Charles Denehy DSO, VD, CdG, Order of the Crown
Final year: 1895
Achievements:
Soldier & schoolteacher, dubbed 'Pompey' Elliott's "left hand man" during the Great War.

Richard Di Natale
Final year: 1987
Achievements:
Australian Senator and leader of the parliamentary caucus of the Australian Greens

John Dinan
Final year: 1977
Achievements:
Stawell Gift Winner (1980)

Rev. Thomas Doyle AO, BComm, STD (honoris causa), FACE, MACEA
Final year: 1951
Achievements:
Director Catholic Ed (Melb), prominent figure in Australian education

Ted Egan
Final year: 1947
Achievements:
Folk musician, former public servant; Administrator Northern Territory (2003-07)

Martin Ellis
Final year: 1985
Achievements:
244-game AFL field umpire 1996-2008; AFL Grand Final field umpire 2001

Ivan Frederick Charles Franich
Final year: 1932
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

James Gorman
Final year: 1932
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

Francis L Hallett MBE
Final year: 1939
Achievements:
Town Clerk of Richmond

Dr Michael Heffernan, BSc, MSc, PhD
Final year: 1951
Achievements:
Researcher

Gary Ronald Honey
Final year: 1976
Achievements:
Silver Medalist, long jump, Los Angeles Olympiad (1984); Commonwealth Games Gold Medallist Brisbane (1982) and Edinburgh (1986)

David Jones, LL.B, AM
Final year: 1958
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

John Anthony Jordan SC
Final year: 1966
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

David W. Kissane, MD
Final year: 1967
Achievements:
Chair, Department of Psychiatry & Behavioral Sciences; Jimmie C. Holland Chair

Alphonsus ("Phonse") Kyne
Final year: 1931
Achievements:
245-game Collingwood footballer (1934-'50), Premiership player 1935/'36), club B & F (1946-'48), captain 1942 & 1946-'49) Premiership coach (1953 & '58)

Peter Lauritsen
Final year: 1967
Achievements:
Chief Magistrate, Court of Victoria

Mick Lewis
Final year: 1991
Achievements:
Australian One-Day International cricketer 2005-6; 82-game First Class cricketer 1998-2008

Russell Lewis, LLB
Final year: 1954
Achievements:
Judge, County Court of Victoria; Chairman, Racing Appeals and Disciplinary Board

Rev. Brother Francis Irenaeus McCarthy, MA, Bed, Ph.D, F.A.C.E.
Final year: 1931
Achievements:
Educator; Parade College Principal (1974-'76)

Squadron Leader David William McCormack, DFC, Bar
Final year: 1933
Achievements:
Commander of RAF fighter squadron, 'Churchill's Own'

Professor Gavan McCormack, LLB (Melb), PhD (London)
Final year: 1954
Achievements:
World authority, Asian languages and affairs

James Francis "Jock" McHale
Final year: 1894
Achievements:
261-game Collingwood footballer (1903-'20), Premiership player (1910), captain (1912-'13), coach (1912-'49), Premiership coach (1919, 1927-'30, 1935-'36); Ausrtralian Football Hall of Fame Legend

Michael Gerard McInerney, LLB
Final year: 1965
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

Peter McKenna
Final year: 1963
Achievements:
180-game Collingwood footballer (1965-'75), club B & F (1970), club leading goalkicker (1964-'74), Coleman Medallist (1972-'73); 11-game Carlton footballer (1977)

Lieutenant-Colonel David Millie (retired)
Final year: 1954
Achievements:
President, Pro-Life Victoria

Major General Andrew James (Jim) Molan AO, DSC
Final year: 1967
Achievements:
Australian Defence College, 1st Division, 1st Brigade, 6th Battalion, Royal Australian Regiment

John Molan MBE
Final year: 1936
Achievements:
Key organizer, Victorian public events

Terry Moran AC
Final year: 1966
Achievements:
Secretary of the Department of Prime Minister and Cabinet (2008-'11); Chair, Barangaroo Delivery Authority; Special Adviser Public Sector Reform, Boston Consulting Group

Mathew Nicholls
Final year: 1994
Achievements:
202-game AFL field umpire 2003-2013*; AFL Grand Final field umpire 2013

Leo O'Brien
Final year: 1923
Achievements:
Australian Test cricketer (1932-'33 & '36)

Sir Norman O'Bryan, Kt
Final year: 1910
Achievements:
Judge, Supreme Court of Victoria

John Xavier O'Driscoll OBE
Final year: 1921
Achievements:
Judge, County Court of Victoria

John Therry O'Sullivan
Final year: 1965
Achievements:
Lay Missionary, Bathurst Island & Port Keats

Barry J. Phelan APM
Final year: 1953
Achievements:
Commander, Victoria Police

Allen Pollock
Final year: 1966
Achievements:
Stawell Gift winner (1976)

Michael Kenneth Pratt
Final year: 1972
Achievements:
George Cross Medal recipient for bravery (1978) & Australia's only living Medal recipient

The Honourable Justice Phillip Geoffrey Priest
Final year: 1973
Achievements:
Judge of Appeal - Supreme Court of Victoria - Court of Appeal

Noel Purcell, LLB
Final year: 1951
Achievements:
Magistrate, City Court of Melbourne

Peter Read
Final year: 1953
Achievements:
Australian middleweight boxing champion (1959)

Professor Kevin A Rickard AM, RFDMBBS (Melb), FRCP (London), FRACP FRCP (Edin), FRCP (Glasg), FRCPI, FRCPA, FRCP Path (London)
Final year: 1953
Achievements:
World figure in haematology

Andrew Robb AO MP
Final year: 1968
Achievements:
Minister for Trade and Investment

Bombadier David Steven Robertson
Final year: 2000
Achievements:
Australian Army Medal for Gallantry recipient, Afghanistan

Sergio Silvagni
Final year: 1954
Achievements:
239-game Carlton premiership footballer (1968 & '70), club B & F (1962 & '68), captain (1964)

Tony Sneazwell
Final year: 1960
Achievements:
Australian high-jumper Tokyo Olympiad (1964); Mexico Olympiad (1968)

John Swanson
Final year: 1955
Achievements:
Victorian cricketer (1965-'70); Victorian baseballer (1964-'75); Australian baseballer (1964-'73)

Alexander Vale
Final year: 1942
Achievements:
Chief Stipendiary Magistrate, Court of Victoria

Simon Zebrowski
Final year: 1984
Achievements:
Magistrate, Court of Victoria

Professor Peter Rayner
Final year: 1979
Achievements:
School of Earth Sciences, University of Melbourne. Formerly theoretical physics student, UoM and obtained doctorate from the same university for his studies on glacial-interglacial cycles (1991).
Formerly employed with CSIRO in Australia, and NCAR and Princeton University, United States, and with the Laboratory for the Science of Climate and Environment in France.
Priestley Medal winner of the Australian Meteorological and Oceanographical Society (2002).
Noted by Essential Science Indicators as among the top percentile of cited authors in the Earth Sciences (2004).

Distinguished Old Paradians

Andrew Tenni Friday, August 23, 2013

Bill Gibbins Friday, February 8, 2008

Bishop Hilton Deakin DD Friday, May 13, 2005

Bishop Joseph O'Connell Wednesday, October 26, 2005

Blake Caracella Friday, October 25, 2013

Br. Peter Dowling c.f.c. Friday, February 4, 2005

Br. Thomas Pickett Friday, February 5, 2010

Brendan McClements Wednesday, October 28, 2009

Chris Renehan Wednesday, October 29, 2008

Cpl. Pablo Fuenzalida Friday, May 10, 2013

Daniel Harford Wednesday, October 24, 2012

David Krolikowski Friday, May 18, 2007

Dr. Edward Heffernan Wednesday, October 25, 2006

Dr. John Tobin Friday, February 10, 2012

Dr. Stephen de Graaff Friday, August 21, 2009

Dr. Stephen Warrillow MB. BS, FRACP, FJFICM Friday, May 14, 2010

Father Joseph Caddy Friday, May 8, 2009

General John Baker AC, DSM, DSC Friday, April 21, 2006

Hon Andrew Robb AO MP, Minister for Trade and Investment Friday, August 21, 2015

John Belleville Friday, August 22, 2014

John Wegner AO Wednesday, October 31, 2007

Judge David Jones Monday, September 5, 2005

Leonard Foster AO Friday, August 24, 2007

Mark Monahan Friday, August 24, 2012

Michael Pratt GC Friday, August 26, 2011

Nick Moloney Friday, February 10, 2006

Peter Bedford Friday, May 9, 2014

Peter Wilson Tuesday, August 24, 2004

Prof. David Kissane AC Wednesday, May 11, 2018

Sean Willmore Friday, August 29, 2008

Sean Willmore Friday, July 19, 2013

Terry Moran AC Friday, May 16, 2008

Tim Donohue Friday, September 3, 2010

W. (Bill) Scott, B Pharm. Friday, August 11, 2006

Honorary Old Paradians
Established in the Old Paradians’ Association’s Centenary Year of 2014, the Honorary Old Paradian Award acknowledges those men who, whilst not schooled at Parade, have contributed significantly to the cause of the College and/or the Association over many years.

Darryn Borg (December 2019)

Vince Colosimo (December 2018)

Martin Macaulay (August 2018)

Michael Sullivan (November 2017)

John Joss (December 2016)

John Nicholls (December 2016)

Phillip McLaughlin (August 2016)

Keith Sharkie (July 2015)

Guy Rodrigues (August 2014)

Maurie Considine (May 2014)


OPA Community Service
Established in the Old Paradians’ Association Centenary Year of 2014, the OPA Community Service Award acknowledges those men who contribute significantly to the welfare of those in need.

The Award recognises and honours individuals (Old Paradians) who are community builders, creating healthy community through their contributions and commitments, and may include the following criteria, in that the recipient:

promotes a vision of responsible community membership which is respectful and inclusive of all ages, cultures and abilities;

demonstrates the spirit of creativity, innovation and initiative by responding in a proactive manner to an issue relevant to the well-being of our community;

has identified an issue in the community and has selflessly taken action to address the issue; and

promotes a belief and recognises the value of volunteerism to community and individuals.

Award winners are as follows:

Bill Gibbins (1963) - October 2019

Kevin McMahon (1965) - September 2018

Lucas Zugaro (2013) - October 2017

Alex Fabiani (1976) - December 2016

Victoria Police Sergeant Jon Ellks (1984) - August 2014

OPA Women of Distinction
Established in the Old Paradians’ Association’s Centenary Year of 2014, the Woman of Distinction Award acknowledges those women who have contributed significantly to the cause of the College and/or the Association over many years.

† Valerie Flynn (May 2019)

Barbara Bibby/Patricia Joss (May 2017)

Elizabeth Stella (May 2016)

Shirley O’Rourke (May 2015)

† Gizella Vermont (May 2014)

† awarded posthumously

Brothers Cemetery

row 1, graves 1-14row 2, graves 15-28row 3, graves 29-42row 4, graves 43-56
row 5, graves 57-70row 6, graves 71-84row 7, graves 85-98row 8, graves 99-112
row 9, graves 113-126row 10, graves 127-140row 11, graves 141-155row 12, graves 156-170
  • unoccupied
row 13, graves 171-185
  • unoccupied
row 14, graves 186-200
  • unoccupied
row 15, graves 201-215
  • unoccupied
row 16, graves 216-230
  • unoccupied